Telefon: +90 850 3038184 - E-mail: info@turkiyedunyamedya.com

Domain Sorgulama

Domain Sorgulama ile satın almak istediğiniz domain için tescil edilebilir durumunu inceleyebilirsiniz. Domain; internet sitesi açmak için başlangıçtır. İnternet üzerindeki web sitelerinin giriş yapmak için kullanılan adreslerinin adı domain olarak adlandırılır.

Domain Sorgulama

[wpdomainchecker widht=”300″ button=”Domain Sorgulama”]

Alanadı Uzantıları

.com.tr .biz.tr .info.tr

Kişisel ve kurumsal başvurunun yapılabildiği ve “ilk gelen alır” , ”alan adı-kuruluş ilişkisi aranır” ilkeleri ile tahsis yapılan bir alan adıdır. Alan adının tahsisi için belge istenmektedir.

.com uzantısı her ne kadar günümüzde her site türü için kullanılsa da aslında ticari siteler için üretilmiş bir alan adıdır.

Kendisi ingilizcede “commercial” yani ticari kelimisenin ilk 3 harfinden oluşmaktadır.

Kişisel ve kurumsal başvurunun yapılabildiği ve “ilk gelen alır” , ”alan adı-kuruluş ilişkisi aranmaz” ilkeleri ile tahsis yapılan bir alan adıdır. Alan adının tahsisi için belge istenmemektedir.

.net uzantısı ağ anlamına gelen “network” kelimesinin ilk 3 harfidir.

Ne kadar başlangıçta amacı internet omurgası işlevini üstlenen ağları göstermek olsa da bu anlamı kısa sürede unutulmuş her türlü amaç için kullanılabilen bir uzantı haline gelmiştir

Kişisel ve kurumsal başvurunun yapılabildiği ve “ilk gelen alır” , ”alan adı-kuruluş ilişkisi aranmaz” ilkeleri ile tahsis yapılan bir alan adıdır. Alan adının tahsisi için belge istenmemektedir.

.org uzantısı organizasyonlar için kullanılır.

İngilizce’de ki “organization” kelimesinin ilk 3 harfinden oluşmaktadır.

.org Kişisel ve kurumsal başvurunun yapılabildiği ve “ilk gelen alır”

”alan adı-kuruluş ilişkisi aranmaz” ilkeleri ile tahsis yapılan bir alan adıdır.

“.gen.tr” alan adlarına yapılacak başvurular için hiç bir aşamada belge istenmemektedir.

“.web.tr” alan adlarına yapılacak başvurular için hiç bir aşamada belge istenmemektedir.

Aşağıda yer alan belgelerden, faaliyet alanınıza uygun olan bir tanesinin Nic.tr(“.tr” Alan Adları) Yönetimi’ne iletilmesi yeterli olacaktır.

Telekomünikasyon Kurumu’ndan alınmış “İSS (İnternet Servis Sağlayıcı) Genel İzin Belgesi” (Telekomünikasyon Lisansı),
Web tabanlı çalışan tüm kişi ya da kuruluşlar için, başvuran kişi ya da kuruluş tarafından başvurunun ayrıntılarını içeren (var olan .com ya da .net uzantılı web sayfalarının adresleri vb.) bir dilekçe (kişi adına yapılan başvurularda ilgili kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi ile birlikte),
İnternet hizmeti vereceğini beyan ederek “net.tr” uzantısı için başvuran kişi ya da kuruluşlar için, başvurunun ayrıntılarını içeren ve yapılacağı taahhüt edilen web sayfanın yapılmadığının tespiti durumunda, ilgili alan adının silineceğinin kabul edildiğini belirten bir dilekçe (kişi adına yapılan başvurularda ilgili kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi ile birlikte).
Dilekçe örneği için lütfen tıklayınız.

WhatsApp WhatsApp İletişim